• سال 92،حماسه سیاسی ،حماسه اقتصادی
  • اول مهر،بازگشایی مدارس و آغاز فصل دانش و آگاهی مبارک باد.
  • سال 92،حماسه سیاسی ،حماسه اقتصادی
  • هفته دفاع مقدس بر حماسه سازان سالهای مقاومت و آزادگی مبارک باد.
جستجو
صفـحـه اصـلـی
دربـاره مـا
تـمـاس بـا مــا
سخن روز

" هفته دفاع مقدس " ،یادآور دوران عزت،شرف و ایستادگی ملت ایران گرامی باد.

 
ملایر شناسی

تماس آنلاین با ما

عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیل

ثبت عضوبت


نظر سنجی
نظر شما در مورد سایت جدید چیست ؟

ثبت رای


آمار بازدید
مشـروح خبــــر
       

  
دکتر عباس عبداللهی در چهلمین روز درگذشت مرحوم حاج محمد ملایری مطلبی نگاشته است که خواندنی است.   
 
 دکتر عبداللهی که ریاست هیئت مدیره انجمن ملایریها در تهران را بعهده دارد در مرقومه خود چنین آورده است:

روزی از روزهای داغ تابستان سال‌های پایانی دهه چهل، مرحوم ابوی اطلاع دادند که مرا در مدرسه ملی تازه‌تأسیس شهر که مدیریت آن را دوست ایشان، مرحوم روشن‌ضمیر، خوش‌نام‌ترین فرهنگی و شخصیت مذهبی آن دوران برعهده داشت، ثبت‌نام کرده‌اند.

در اول مهر ماه و آغاز سال تحصیلی، من که در آن سن‌وسال کم، از جنوب شهر پا به آن محیط می‌گذاشتم فضا، کلاس‌ها، امکانات آموزشی به همراه تعداد نه چندان زیاد دانش‌آموزان، نظرم را جلب نمود و دانستم که با محیطی متفاوت روبه‌رو هستم که بنیان‌گذاران و مدیران آن با تفکر و برنامه، به‌دنبال «طرحی نو» هستند.

اینک می‌توان حدس قریب به یقین زد که آن محیط آموزشی، الگوگرفته از مدارس غیردولتی و مذهبی بود که در تهران، شهید بهشتی، آیت‌ا. . . هاشمی‌رفسنجانی و مرحوم بازرگان آن‌را پی نهاده بودند و تلاش آنان این بود که نسل جدیدی برای ایران فردا و انقلاب در راه، تربیت نمایند.

به یاد دارم که چند روزی نگذشته بود که چندین دانش‌آموز از مدارس دولتی آن زمان یعنی پهلوی سابق، صدری و ابن‌سینا گزینش شده و رایگان به جمع ما پیوستند.

بعدها مرحوم روشن‌ضمیر، اذعان داشت که بافت یک‌دست و غالباً کم‌استعداد بچه‌های متمولین و سرمایه‌داران شهر با هدف اولیه دبیرستان هم‌خوانی نداشته و این دانش‌آموزان دست‌چین شدند تا سطح علمی کلاس‌ها بالاتر رود.

در ضمن قرار شد که نگارنده نیز از شهریه آن مقطع معاف باشم زیرا به زعم مدیریت دبیرستان، هم قاری قرآن و مؤذن و هم شاگرد اول کلاس شده بودم.

از جمله نکات مهمی که در این رابطه می‌توان برشمرد، عبارتند از:

1.     نیت و هدف‌گذاری کیفی: مرحوم ملایری، مؤسس مدرسه با نیت و هدفی که داشت با دعوت از مجرب‌ترین و معروف‌ترین دبیران کلاس‌های پایانی دبیرستان مانند آقایان نیرومند، مغیث، شاه‌محمدی، شاپور کریمی، مرحوم صدرائی، مرحوم گلستانی، مرحوم همدانچی و. . . بالاترین سطح آموزش ممکن را فراهم آورد که در امراموزش در سطح استان نیز بی‌نظیر بود.

2. بسترسازی: مرحوم ملایری با بسترسازی مناسب، پایه‌گذار محیطی مذهبی ـ پرورشی از قبیل نماز جماعت، قرآن صبحگاهی و سخنرانی‌هایی گردید که در آن دوران در دبیرستان‌های دولتی وجود خارجی نداشت.

3. ایجاد ظرفیت جذب دانش‌آموزان نخبه: مرحوم ملایری با ایجاد ظرفیت، سبب جذب دانش‌آموزان نخبه‌ مدارس دولتی گردید چرا که این‌گونه مدارس بنیه مالی ضعیفی داشتند و نمی‌توانستند زمینه رشد استعدادهای شهرستان را فراهم آورند.

4. طرح مسائل سیاسی و اجتماعی: مسائل سیاسی و اجتماعی توسط مدیریت دبیرستان، مرحوم روشن‌ضمیر و معاونت آن مرحوم تویسرکانی به‌صورتی ظریف در کلاس‌ها و جلسات مطرح می‌شد و به این ترتیب، باور سیاسی و اجتماعی دانش‌آموزان تغییر کرده و تکامل یافت. این حقیر خود بیشترین تأثیر را از سطح آموزش و پرورش سیاسی آن دبیرستان، در سال‌های نوجوانی گرفتم.

ای کاش در آن مقطع همتی می‌شد که دبیرستان تا سطح دیپلم ادامه داشت و این فرصت برای امثال بنده فراهم می‌آمد که در آن محیط محدود شهری و فرهنگ بسته آن روز ملایر، بیش از پیش رشد می‌یافتیم.

سطحی برتر در آموزش که در حد مدارس البرز، خوارزمی و هدف در تهران رشد یافته و هم‌چنین سطح برتر در پرورش که در حد مدارس رفاه، علوی و. . . تعالی می‌بخشید. این غصه همیشه من و امثال بنده است که آن حرکت لااقل برای ما ناتمام ماند. .

فرصتی که اگر فراهم می‌شد، نسل ما قطعاً آینده‌ای درخشان‌تر و پربارتر داشت.

مرحوم حاج محمد ملایری، در ملایر خدمات و کارهای بسیار به انجام رساند که تهیه لیستی از امور خیریه ایشان، به درازا کشیده و مطوّل خواهد بود و البته این وظیفه مسئولین و نهادهای ذیربط است و از آن جمله‌اند:

ـ ساخت و توسعه مسجد امام رضا (ع) و نمازخانه‌ها و مساجد بسیار در روستاهای مختلف؛

ـ ایجاد چندین مدرسه، هنرستان و دانشکده .

- ساخت مجتمع‌های مسکونی در روستاها و مناطق فقیرنشین شهر؛

ـ تأسیس درمانگاه و ایجاد مرکز بیماری‌های خاص.

به نحوی که آن مرحوم نماد نیکوکاری، خیررسانی و خدمت به خلق گردیده و توفیق بی‌نظیری نصیب ایشان شد که این خود، نشان از ثروتی مزکّی و مطهر و مالی پربرکت است که در کنار فرزندان صالح وی، باقیات و صالحات آن عزیز از دست رفته است.

 اگر در قرآن کریم در بیش از ١٠ آیه خداوند متعال مژده اجر به افراد نیکوکار داده و وعده می‌دهد که اجر آنان را ضایع نمی‌گرداند: " انا لا نضیع اجر عمل المحسنین" و         "انی لا اضیع اجر من عمل صالحا"  که بر این مبنا آن عمل خیر را تضمین نموده، قطعاً مرحوم حاج محمد ملایری مصداق بارز آن آیات است.

نگارنده یقین دارد که وصف ایشان و کارهای ماندگار و نیت خیر او را، افراد بسیار و نهادهای گوناگون خواهند گفت و خواهند نوشت اما بهانه این یادداشت، قدردانی از شخصیتی است که قدر مسلم، حق عظیمی بر گردن اینجانب، هم‌سالان و هم‌شاگردی‌هایم داشته و دارد.

سخن پایانی

به زعم نگارنده، ماندگارترین و اثرگذارترین اقدام آن مرحوم، تأسیس هدف‌مند مدرسه مذهبی و غیردولتی و غیرانتفاعی در مقطعی از حیات رژیم گذشته است که هدف متعالی آن، تعلیم و تربیت نسلی توان‌مند و متعهد به ارزش‌های اسلامی و اثرگذار در آینده انقلاب و مملکت می‌باشد.

 این حرکت با راه‌اندازی دبیرستان‌ها، هنرستان‌ها و دانشکده‌های مختلف بعد از انقلاب تکمیل گردید اما سالیان طولانی، سعی در تربیت دانش‌آموزان کیفی و دانش‌آموختگان متعهد مانند آن‌چه بزرگان انقلاب در تهران انجام دادند، امری بود که با تفکر، موقعیت‌شناسی و داشتن طرح و برنامه بلندمدت طراحی گردیده و با پشتوانه مالی آن مرحوم، به‌حق نقطه درخشان آموزش و پرورش آن دوران در شهرستان و حتی استان بوده است.

کافی است تنها سطح علمی و آموزشی آن دبیرستان را با مدارس دولتی شهر مقایسه نمائیم و اساتید و دبیران باکیفیت و برتر شهرستان را به یاد آوریم تا با مقایسه شاخص‌های آموزشی به اهمیت این تفکر و اثرگذاری آن پی برده باشیم.

اینجانب اعتقاد دارم که اجر عظیم این امر خود به تنهایی کافی است که آن انسان فرهیخته، متعهد و نیکوکار را در جوار رحمت حق تعالی، جایگاهی شایسته با اولیاءا. . بخشد.

خدایا! به حرمت پیامبران(ص) و امامان(ع) که آموزگاران و مدرسین بشریت هستند، به آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه عطا فرما و مرحوم روشن‌ضمیر، آن معلم روشن‌دل و نیکوپندار را با آن مرحوم محشور  فرما.

          آمین

 

دکتر عباس عبداللهی

رئیس هیأت مدیره انجمن

ملایریهای مقیم تهرانهیچ نظری برای این خبر درج نشده است

نظر شما درباره این خبر چیست ؟ثبت
تقویم فارسی

تبلیغات


پر بیننده ترین خبر ها

تیتر آخرین اخبار

Copyright © 2012 MalayerNews.com | Designed by MEYSAM.G | Yakarim.com